A régmultú Szekszárdi borvidék
A Szekszárdi borvidék elsősorban vörösborairól híres, azonban a környék rengeteg látnivalót kínál a természet, a kultúra és a gasztronómia szerelmeseinek. Szekszárd városa a borvidék központja és a nemes borok városa, de a közelben található Sióagárd is, a bor és a gasztronómia fellegvára, ahol megkóstolhatjuk az ízletes helyi ételeket és borokat.
A borvidék adottságai
A szekszárdi borvidék a Szekszárdi-dombság legkeletibb területén fekszik, ahol a dombság és a Sárköz találkozik. A borvidék mikroklímáját a Duna közelsége, a dombság domborzata és az erdők határozzák meg. A borvidék mérsékelt kontinentális éghajlatú, ami azt jelenti, hogy a telek enyhék, a nyarak melegek. A napsütéses órák magas száma (kb. 2050 óra/év) kedvez a későn érő szőlőfajtáknak. A csapadék viszont kevés, ezért néha az aszály okozhat gondot.
A Duna közelségének több hatása is van a szekszárdi borvidékre. Egyrészt a Duna hűsíti a levegőt és csökkenti a hőingadozást, ami kedvez a szőlő érésének. Másrészt a Duna által lerakott üledékek gazdagítják a talajt és növelik annak vízmegtartó képességét. A talaj főként löszből áll, amely vastag és termékeny réteget képez. A löszön különböző típusú talajok alakultak ki, például löszvályog, homokos-kőzettörmelékes vályogtalaj vagy pannon homokkal kevert lösz. Ezek a talajok kiválóan alkalmasak a kékszőlő fajták termesztésére.
Szekszárdon többféle szőlőfajtát termesztenek, de a legjellemzőbbek a kékszőlők. A szekszárdi borvidék legjelentősebb szőlőfajtája a kadarka, amely a bikavér nevű borfajta fő alkotóeleme. A bikavér a szekszárdi borok jellegzetes zászlóshajója, amely a kadarka mellett főként kékfrankosból és más kék fajtákból (pl. merlot, cabernet franc) készül. A fehér szőlők közül az olaszrizling, a rajnai rizling és a chardonnay a legelterjedtebb fajta. Szekszárdon több későn érő szőlőfajta is terem, amelyek a borvidék vörösborainak alapját adják. Ilyen például a merlot, a cabernet franc és a cabernet sauvignon. A szüret ideje ezeknél a fajtáknál október közepétől november közepéig is eltarthat.
A szekszárdi borvidék múltja
A szekszárdi borvidék kultúrájára és hagyományaira a Duna mentén élő népek sora volt befolyással az évszázadok során. A szőlőtermesztés gyökerei egészen a római időkig nyúlnak vissza, amikor a területen villák és gazdaságok épültek. A török hódoltság alatt szerbek telepedtek le a vidéken, akik meghonosították a kadarka szőlőfajtát és a bikavér készítésének módját. A 18-19. században a német telepesek érkezése új lendületet adott a bortermelésnek, és olyan helyben újnak számító szőlőfajtát is magukkal hoztak, mint a kékfrankos. A 20. században az államosítás és az újraosztás után a családi borászatok fejlődtek ki, amelyek ma is meghatározzák a borvidék arculatát.
A szekszárdi borokhoz jól illenek a húsos, fűszeres ételek, például a vörösboros marhapörkölt, a csülök, a káposztás ételek, vagy a sajtos pogácsa. A borokat helyben kóstolhatjuk meg több borászatnál is, ám a pincék többségében nem csak borkóstolást, hanem étkezést és szállást is kínálnak.
A legnevesebb szekszáradi borásztok és díjaik
A Bodri Borászatot 1999-ben alapították Szekszárdon egy családi vállalkozás keretében. A borászat Európa legnagyobb újonnan épített kupolás pincéje, ahol különböző borkóstolókat, rendezvényeket és szálláshelyeket is kínálnak. A borászat készítette nedűk által elnyert díjak a közelmúltból:
- 2018-ban a Kékfrankos Optimus 2015-ös évjárata megkapta a Magyar Bor Nagydíját
- 2019-ben a Kadarka Fuxli 2018-as évjárata aranyérmet nyert az International Wine Challenge versenyen
- 2020-ban a Cabernet Franc Selection 2017-es évjárata aranyérmet nyert az International Wine and Spirit Competition versenyen
A Dúzsi Borászat egy családi borászat Szekszárdon, amelyet Dúzsi Tamás alapított. A borászat főként rozé borairól híres, de vörösborai is elnyerték a borkedvelők tetszését. A borászat több díjat is elnyert boraival:
- 2015-ben a Görögszó 2011-es évjárata megkapta a legjobb vörösbor díját a párizsi Vinalies Internationales versenyen
- 2018-ban a Kékfrankos Lányvár-dűlő 2017-es évjárata aranyérmet nyert az International Wine Challenge versenyen
- 2020-ban a Merlot Rozé 2019-es évjárata aranyérmet nyert az International Rosé Championship versenyen
A Lajver Borászat egy modern borászat Szálkán, amelyet Schlotter András alapított. A borászat 50 hektáron termeszt szőlőt és több mint 20 féle bort kínál. A borászat rendelkezik egy borbisztróval is, ahol különböző rendezvényeket és borkóstolókat lehet tartani. A borászat által elnyert díjak az utóbbi évekből:
- 2017-ben a Cabernet Franc Selection 2015-ös évjárata aranyérmet nyert az International Wine Challenge versenyen
- 2018-ban a Lajver Rosé Cuvée 2017-es évjárata aranyérmet nyert az International Rosé Championship versenyen
- 2020-ban a Lajver Sauvignon Blanc 2019-es évjárata aranyérmet nyert az International Wine and Spirit Competition versenyen
A Takler Borászat egy családi borászatot Takler Ferenc alapította. A borászat mintegy 60 hektáron termeszt szőlőt és már több mint 30 féle bort készít. A borászat rendelkezik egy kúriával is, ahol szállást és étkezést lehet igénybe venni. Sok egyéb elismerés mellett a Takler Borászat az alábbi díjakat kapta a boraira:
- 2016-ban a Cabernet Franc Reserve 2012-es évjárata aranyérmet nyert az International Wine Challenge versenyen
- 2017-ben a Kadarka Prémium 2015-ös évjárata aranyérmet nyert az International Wine and Spirit Competition versenyen
- 2019-ben a Regnum Cuvée 2016-os évjárata aranyérmet nyert az International Wine Contest Bucharest versenyen
A Tringa Borpince egy kis családi borászat Szekszárdon, amelyet Gál Antal alapított. A borászat 5 hektáron termeszt szőlőt és 10 féle bort kínál. A borászat rendelkezik egy vendégházzal is, ahol szállást is lehet igénybe venni. Az utóbbi években a borászat több díjat is elnyert:
- 2016-ban a Kékfrankos Prémium 2013-as évjárata aranyérmet nyert az Országos Borversenyen
- 2017-ben a Cabernet Sauvignon Prémium 2013-as évjárata aranyérmet nyert az Országos Borversenyen
- 2018-ban a Merlot Prémium 2015-ös évjárata aranyérmet nyert az Országos Borversenyen