Villány, a magyar mediterrán borvidék
A Villányi-hegység valójában Baranya megye déli részén található, legmagasabb hegycsúcsa a 442 méter magas Szársomlyó, amely egy szigetszerű mészkőhegy. A hegység környékén több látnivaló is található, mint például a Siklós vára, a máriagyűdi kegytemplom vagy az Ördögárok.
A hegység jelentős borvidék, amely mediterrán éghajlati adottságokkal és gazdag talajjal rendelkezik. A villányi borvidék mikroklímája és talaja nagyban hozzájárul a borok minőségéhez és jellegzetességéhez. A villányi borvidék hazánk legmelegebb, legnaposabb borvidéke, hosszú száraz nyarakkal és tenyészidővel. A déli lejtők mikroklímáját kedvezően befolyásolja a Villányi-hegység, amely felfogja az északról érkező hideg légtömegeket. A talaj a Villányi-hegység mészkövére rakódott vörös agyaggal és barna erdőtalajjal keveredő lösz, amely tápanyagban gazdag és jó vízmegkötő képességű.
Történelmi szőlőkultúra
A villányi szőlőtermesztés története nagyon régi és gazdag. A vidéken már a kelták és a rómaiak is foglalkoztak szőlővel és borral. A középkorban a templomos lovagok telepedtek le Villányban és építették ki a szőlőkultúrát. A török hódoltság alatt a szőlőtermesztés visszaesett, de a XVIII. században új lendületet kapott az új, német ajkú sváb telepesekkel. A XIX. században Villány borvidéke felvirágzott és híres lett a vörösborairól. A XX. században viszont több viszontagságon is átesett a borvidék, mint a filoxéra járvány, az államosítás és az ötvenes évek minőségromboló tömegtermelése. Az 1980-as évektől kezdve lendült fel újra a villányi bortermelés, így ma ismét Magyarország egyik legismertebb és legkedveltebb borvidéke.
A villányi borok
Villányban többféle fajta szőlőt termesztenek, de a legjellemzőbbek a vörösborokhoz használt kékoportó, a merlot, a cabernet franc és a kékfrankos. A vörösborok közül kiemelkedik a villányi franc, amely egy hungarikum bor és a borvidék zászlóshajója, a villányi borvidék különleges termőhelyén találta meg természetes otthonát. A fehérborok közül az irsai olivér és a sauvignon blanc népszerűek, valamint gyöngyöző borokat is készítenek házasítási alapokból. A szőlőfajták kiválasztását a klíma, a talaj és a hagyományok is befolyásolják.
A villányi franc egy vörösbor-fajta, amely a cabernet franc szőlőfajtából készül Villányban. A villányi francot a borászok különböző módon készítik el, de általában hosszú erjesztés és érlelés jellemzi. A villányi franc elegáns, összetett, gazdag és lendületes bor, amely illatos fűszerekkel, komoly struktúrával, élénk savakkal és bársonyos tanninokkal rendelkezik. A villányi franc-ot ételekhez is jól lehet párosítani, például gyökérzöldségekhez, érlelt sajtokhoz, kacsához vagy vadhúsokhoz.
A villányi borokhoz általában is jól illenek a helyi specialitások, mint a stifolder (sült disznófej), a mangalica húsételek, a halételek és a horvát ételek. A vörösborokhoz például marhapörköltet vagy szarvasgombás csirkemellet ajánlanak, a fehérborokhoz pedig halászlét vagy pisztrángot. A Bock Óbor Étteremben különleges menüket készítenek a Bock borokhoz.
Ha szeretnéd megkóstolni a villányi borokat és ételeket, akkor érdemes ellátogatnod a Villányi és Virágosi Pincesorra, ahol több mint 100 pincészet kínálja termékeit. Ha pedig különleges élményre vágysz, akkor látogass el Vokányba, ahol egy sajátos pincerendszerben kóstolhatod meg a helyi borászatok remekeit!
Villány neves pincészetei
Villányban számos híres borászat működik, amelyek minőségi borokat készítenek a helyi szőlőfajtákból.
A Bock Pince egy több mint 200 éves múltra visszatekintő pincészet, amelynek tulajdonosa Bock József elismert borász. A Bock borok számos díjat és elismerést nyertek az évek során:
- Bock József borász 1997-ben elnyerte Az év bortermelője címet, és 2007-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjével tüntették ki.
- A Bock Cuvée 2013-as évjárata aranyérmet nyert a Berliner Wein Trophy versenyen.
- Az Óbor 2008-as évjárata pedig platinaérmet kapott a Decanter World Wine Awards-on.
A Sauska Pincészet egy családi vállalkozás, amely 2003-ban alakult Tokajban, majd 2007-ben Villányban is. A borászat célja, hogy a borokban megmutassa a szőlőfajták és a termőhelyek jellegzetességeit. A Sauska Pincészetnek saját étterme is van Villányban, ahol helyi alapanyagokból készült ételeket és saját borokat kínálnak. A Sauska Pincészet számos díjat és elismerést kapott a boraiért:
- A Sauska Cuvée 5 2009-es évjárata nyert aranyérmet a Decanter World Wine Awards-on.
- A Sauska Brut Rosé 2011-es évjárata nyert ezüstérmet a Champagne & Sparkling Wine World Championships-en.
- A Sauska Tokaji Aszú 6 puttonyos 2008-as évjárata nyert aranyérmet a Mundus Vini versenyen.
A Polgár Pince szintén egy családi vállalkozás, ami 1990 óta működik Villányban. A pincészet számos díjnyertes bort készített, például a Polgár Cuvée-t vagy a Polgár Merlot-t.