Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Az Árpádok nyomában az Etyek-Budai borvidéken

Az Etyek-Budai borvidék - bár a nevében megtalálható - de nem kapcsolódik közvetlenül a Buda-környéki borvidékkel. Az Etyek-Budai borvidék közigazgatásilag három megyéhez (Komárom-Esztergom, Pest és Fejér) tartozik és az észak-dunántúli borrégió legkeletibb része és Magyarország egyik legismertebb borvidéke. A névadó település mellett ide tartozik többek között Bicske, Budakeszi, Telki, Alcsútdoboz, Martonvásár és Budajenő, ahol az Árpád-kor óta áll a felszentelt templom - az Etyeki-medencétől a Vál patak völgyéig, a Gerecse-hegység déli részétől a Velencei- és a Budai-hegységig megannyi település.

Különleges adottásgokkal rendelkezik az Etyek-Budai borvidék

Az északi elhelyezkedéséből és dombvidéki jellegéből adódóan a klímája a magyarországi átlagnál hűvösebb, az évi középhőmérséklet 9,5-10,5 °C.  A vegetációs időszak során, a gyakori napsütés és a folyamatos széljárás szárító hatása még nem jó évjáratokban is lehetővé teszi egészséges szőlő szüretelését. A fagykárok ritkák, bár az évi átlaghőmérséklet az országos átlagnál alacsonyabb. A terület csapadékellátottsága az országos átlaghoz közeli. Az évi átlagos csapadékmennyiség 650 mm, melynek legnagyobb része a vegetációs időszak alatt hullik le.

A borvidéken egyedi ökológiai viszonyokkal találkozhatunk: lankás domb- és hegyoldalak, szeles fennsíkok jellemzik a tájat. Az Etyek-Budai borvidék talajai jellemzően mészkő, dolomit vagy homokkő alapkőzeten alakultak ki és jó vízháztartású területeket biztosítanak a szőlőtermesztéshez. A talaj összetétele: meszes alapkőzet rajta lösz alapú illetve erdőmaradványos csernozjom. Mind klimatikus, mind ökológiai adottságai miatt a champagne-i borvidékhez hasonlítják. A talaj nem kedvez a markáns, nagyon karakteres borok kifejlődésének, de boraiban az izgalmas savak egész palettáját nyújtja.

Az Etyek-Budai borvidék jellemző szőlőfajtái a Chardonnay, Sauvignon Blanc, Pinot Noir, Szürkebarát, Királyleányka, Olaszrizling, Rajnai rizling, Zöldveltelini, Pinot Blanc és Cserszegi fűszeres. A borvidék borait leginkább halételekhezhoz, tenger gyümölcseihez, szárnyasokhoz és salátákhoz ajánljuk, a vörösborokat kacsához és vadételekhez.

Az Etyek-Budai borvidék története egészen az Árpád-házi időkig nyúlik vissza. Már ekkor is a minőségi szőlőtermesztés jellemezte a területet, épp ezért az itt élő emberek egyik fő megélhetési forrásává vált. A török hódoltság alatt a fehérbor készítése háttérbe szorult, helyét felváltotta a vörösbor, főleg a betelepülő rác, majd a sváb lakosoknak köszönhetően. A 19. században újra a fehér borok nyertek teret - a Törley pezsgőihez is itt termelték meg az alapanyagot. Az Etyek-Budai borvidék neve 1998-ban alakult ki, amikor az Etyeki borvidékhez Pest megye települései Budai körzetként csatlakoztak.

Az etyek-budai borvidék legjobb pincészetei

Az Etyeki Kúria Borászat 1996-ban, családi vállalkozásként kezdte meg működését az etyeki Öreghegyen. A ma már 54 hektárt művelő borászat az Etyek-Budai borvidék egyik legismertebb pincészete, ők telepítettek először pinot noir szőlőt a borvidéken. A borászat a legmodernebb technológiákat alkalmazza a borok készítése során, ugyanakkor nagy hangsúlyt fektetnek a hagyományos módszerekre és a fenntarthatóságra is. Az Etyeki Kúria Borászat borai számos díjat nyertek már el, például az International Wine Challenge-en aranyérmet kaptak 2019-ben és 2020-ban is.

A Nyakas Pince birtoka az Etyek-Budai borvidéken, a Nyakas-hegy lábánál meghúzódó kicsiny településen (Tök) található. Jelenleg 157 hektár saját és még 33 hektár integrált területen gazdálkodnak. 1991 óta foglalkoznak szőlőtermesztéssel, 1997 óta pedig borkészítéssel is, 2020 óta pedig 11,5 hektáron biogazdálkodást folytatnak.  Elsősorban illat és zamatanyagokban gazdag, üde, reduktív fehérborok készítésével foglalkoznak korszerű technika segítségével. Boraik főleg palackban, redukált környezetben érik el érzékszervi sajátságaik, bukéjuk maximumát. A telepített fajták között megtalálható az Irsai Olivér, Chardonnay, Sauvignon Blanc, Rajnai Rizling, Szürkebarát, Kadarka, Pinot noir, Merlot és Kékfrankos. 

Nyakasék az első sikereiket igen rövid idő alatt elérték, 2002-ben Az Év Bortermelője elismeréssel jutalmazták Malya Ernő volt főborászukat. Utódja, Nyulné Dr. Pühra Beáta pedig 2021-ben nyerte el Az Év Bortermelője címet. A Pincészet 2012, 2017, 2018 és 2022-ben is Magyar Brands díjat nyert, illetve a boraik már 2002-től nyernek el nemzetközi díjakat:

  • International Wine Challange 2002 (London) - Budai Sauvignon Blanc 2001 - aranyérem
  • Challenge Internation Du Vin 2006 (Bordeaux) - Budai Irsai Olivér 2005 - aranyérem
  • Challenge Internation Du Vin 2021 (Bordeaux) - Aligvárom 2019 - aranyérem

A Haraszthy Borászatot 1996-ban az argentin származású, de Kaliforniában és Magyarországon is otthon levő Carlos Coelho alapította Etyeken, az Öreghegyen. A névadó Haraszthy Ágoston, a kaliforniai szőlőkultúra atyja, aki példát állított fel azzal, hogy a tradicionális értékeket sikeresen ötvözte a modern szemlélettel. Jelenleg 123 hektáron gazdálkodnak, így a borvidék második legnagyobb szereplője. Területeik közel 10%-a az etyeki Öreghegyen, a pincészet közvetlen szomszédságában található, s innen szüretik az Öreghegy névre keresztelt dűlőszelektált boraikat és prémium pezsgők alapborát. Az ültetvények többi része Válon található, ahol nagyrészt új telepítésű szőlővel dolgozunk. Boraik minden esetben reduktív módon készülnek, így könnyed, de jól strukturált borokat kapunk, melyek közös jellemzője a frissesség, primer aromagazdagság és lendületesség. Legnagyobb mennyiségben Irsai Olivér, Sauvignon Blanc, Chardonnay és Pinot Noir szőlőfajtákkal foglalkoznak.