Eger történelmi borvidéke
Az Egri borvidék Magyarország egyik történelmi borvidéke. A borvidék a Bükk védelme és a lejtők déli kitettsége miatt elsősorban magas minőségű vörösborok előállítására alkalmas. Az Egri borvidék két eredetvédelmi körzetre tagozódik, az Egrire és a Debrőire. A borvidék területén található Eger város és további 19 község, míg a kisebb, Debrői borvidékhez 4 település tartozik.
Éghajlati adottságai alapján inkább hűvösebb borvidéknek számít, mely természetesen tetten érhető az itt termelt borok karakterében is úgy, mint izgalmas savak, gazdag aromák, nem túlzó tanninok és elegancia. Persze mindezek nem teljesedhetnének ki, ha nem lenne Egernek alapvetően erős karakterű, összetett és változatos termőtalaja.
Az egri borvidék adottságai
Az alapkőzetek és földtani viszonyok kiemelkedően változatosak. Meghatározó a vulkáni eredetű riolit-tufa altalaj is, melyet elsősorban igen kötött, mély, gazdag agyagtartalmú barna talaj borít. Ezentúl, azonban igen sajátos talaj-összetételű dűlők is színesítik a borvidéket, ahol a mész, a pala, a zeolit, a márga, a homokkő, illetve egyszerre több, erős karaktert adó kőzet is megtalálható.
Az Egri borvidék mikroklímája kiváló adottságokat biztosít a szőlőtermesztéshez, mivel a területet körülölelő hegyek védelmet nyújtanak a hideg északi szelekkel szemben. Az Egri borvidék éghajlata mérsékelt kontinentális, a csapadék mennyisége évente átlagosan 600-700 mm. Az átlagos napsütéses órák száma évente 1900-2000 óra.
Az Egri borvidéken számos szőlőfajta található, amelyek közül az egyik legismertebb a Kékfrankos. Azonban a vidék legfontosabb borainak az egri bikavér és ennek fehér párja, az egri csillag számítanak. Az Egri Bikavér egy vörösbor, amelyet többféle szőlőfajta keverékéből készítenek, s a nevét egy, a török időkben keletkezett legendának köszönheti. Az Egri Csillag három borstílusban készíthető: classicus, superior és grand superior. A minimum négy szőlőfajta házasításával készül és elsősorban kárpát-medencei fajtákból kell összeállítani. A borvidékre jellemző védett eredetű fajta borok szintén készülnek superior és grand superior minőségben, mint például az Olaszrizling, a Leányka, a Chardonnay, Királyleányka, a Muskotály, a Cabernet Franc, a Merlot és a Pinot Noir.
Az általános szabály az, hogy az egri borokhoz a húsos ételek illenek leginkább. Az egri bikavérhez például jól illik a vörös húsokhoz készült ételekhez, mint például a marhapörkölt vagy a vadpörkölt. A fehérborokhoz pedig általában könnyű, hideg előételekhez könnyű, „hideg” fehérborok illenek legjobban.
Az egri bor múltja
Az Egri borvidék rendkívül sokszínű borvidék, a megszámlálhatatlan számú termesztett szőlőfajtát a vidék történelme, a fél évszázados szocialista gazdálkodás, valamint a rendszerváltás óta eltelt időszak fogyasztási trendjei magyarázzák. Az Egri borvidéken a szőlőtermesztés története az Oszmán Birodalomig nyúlik vissza, amikor annak északi határterületeihez tartozott a térség, ahol kadarka mellett régi fehérbor-szőlőfajták teremtek a Bükk-hegység déli lejtőin.
Az egri bor története a XVIII. században vett igazán lendületet, amikor a Habsburg császárság meghirdette a szabad királyi városokban a szőlőtelepítési versenyt. Az egri borokat először 1764-ben említették írásban. Az Egri borvidék a XIX. századtól a negyvenes évek végéig Eger-Visontai néven szerepelt, azt követően Egri néven különítették el. Az egri borgazdaság fénykora a 18-19. századra tehető, amikor is már nagyrészt vörösbort termeltek. A borvidék vegyesen fehér- és vörösbort termő terület. Az egri borokat riolittufa talajba vájt pincékben, Eger föld alatti labirintusában érlelik.
Az egri borvidék neves pincészetei
A St. Andrea Szőlőbirtokot 2002-ben alapította Lelovits Tamás és Gálné Dignisz Éva. A bikavér mellett többek között kékfrankos, merlot, cabernet franc és syrah borokat készítenek. Szőlős területeik négy település 9 dűlőjén terülnek el főleg Eger és Egerszalók környékén. A birtok több díjat is nyert, például a Magyar Sommelier Szövetség Par Excellence díját a legjobb borászat kategóriában. További díjak:
- Decanter World Wine Awards 2020, Wine of the Year - Áldás 2018
- Decanter World Wine Awards 2020, Silver medal - Merengő 2017
- James Suckling 2022, 95 pont - Agapé 2018
- Decanter World Wine Awards 2021, Best In Show - Nagy-Eged Dülő Grand Superior 2017
A Thummerer Borászatot Thummerer Vilmos alapította 1984-ben, központja Egertől 12 km-re, Noszvajon található. Az egykori uradalmi pincét több mint 100 évvel ezelőtt kézzel vájták a vulkanikus tufa kőzetbe, melyet 2004-ben egy újabb tufakőbe vájt pincerendszerrel bővítettek ki. A birtok Tokaj-hegyalján található és többek között furmint, hárslevelű, sárgamuskotály és kékfrankos borokat készítenek ma már több mint 100 hektáron. A fehérborok nagyobb része reduktív technológiával, irányított erjesztéssel készül, de fehér barrique különlegesség is található a választékunkban. A vörösborok 2-4 hetes héjon erjesztéssel készülnek, melyeket 1,5-2 évig hagyományosan tölgyfahordóban érlelnek és legalább féléves palackos pihentetés után kerülnek forgalomba. A birtok több díjat is nyert:
- 1994: Az Év bortermelője kitüntetés
- 2011: Az Év Pincészete díj
- 2018: A Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetés
Tóth Ferenc fél évszázados borászati működése a kadarka fajta óvása és a nagy cuvée összeállítása jegyében zajlott. 1983-ban, az első lehetséges pillanatban tért vissza a családi gyökerekhez, a szőlőhöz és a borhoz. Feleségével mindent feladva vágtak bele a 1,5 hektárral induló családi gazdaság megalapításába, melynek alapterülete mára már eléri a 30 hektárt. Tóth Ferenc megannyi rangos díj birtokosa, melyek közül a legfontosabbak: 2012-es év egri borásza, a Kadarka nagykövete, a Pannon Bormíves Céh tagja, Magyar Arany Érdemkereszt tulajdonosa. A borokkal elnyert dííakból néhány:
- Berliner Wine Trophy 2021, Ezüstérem - Egri Bikavér 2018
- Challenge International du Vin 2020, Aranyérem - Kékfrankos Superior 2016
- 21. VinAgora Nemzetközi Borverseny, Aranyérem - Egri Bikavér Grand Superior 2016
A Bolyki Szőlőbirtok és Pincészetet 2003-ban alapította Bolyki János agrármérnök, ma már 27 hektáron évente 120 ezer palacknyi bort termel, melyek a világ minden részén, a legelitebb éttermekben kaphatóak. Jelenleg a pincészet egy régi kőfejtőbe kivájt hagyományos tufapincében található, kiváló vulkanikus borokat készít, dűlőik nagyobb része a dél-nyugati fekvésű Öreghegyen található. Bolyki János hisz a házasításokban, szerinte egy jól sikerült cuvée mindig jobb, mint az alapját adó borok külön-külön. Ehhez persze meg kell találni azokat a fajtákat és területeket, amik jól egészítik ki egymást. Bonyolult puzzle, ráadásul a darabok minden évjáratban változnak, így minden évjárat Egri Csillaga és Egri Bikavére egyedi és megismételhetetlen. Már az első Bikavérével ezústérmes lett a 2006-os bordeaux-i a Borok Olimpiáján. Azóta minden évben egy vagy két borral sikerül érmet elhozni a világ legnagyobb borversenyéről.