Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Hazánk legősibb borvidéke a Balatonfüredi-Csopaki borvidék

A Balatonfüred-Csopaki borvidék a Balaton északi partjának keleti medencéjében helyezkedik el, Balatonalmáditól Zánkáig húzódik a Balaton partján mintegy 10-12 kilométeres szélességben. A borvidék két különböző bortermelő tájra oszlik. A Balatonfüredi borvidék a Balaton északi partjának nagyobbik felét foglalja el, míg a Csopaki borvidék a tó teljes keleti karéját öleli fel. A borvidék fontosabb települései között említhetjük a két névadó mellett Felsőörsöt, Paloznakot, Tihanyt, Balatonszőlőst, Pécselyt és Szentantalfát.

A borvidék jellemzői

A szőlőtermesztés szempontjából fontos területeket lankás hegylábfelszín és mérsékelten meredek hegységperemi formák alkotják. A Balaton-felvidék vonulatai közé, elsősorban a középső, Balatonfüred és Balatonszepezd közti szakaszon több helyen szerkezeti mélyedések ékelődnek. Ezek kis kiterjedésű, általában csak 2~4 település közigazgatási területére kiterjedő, márgás alapkőzetű medencék. A Balaton-felvidék speciális mikroklímája miatt a szőlőtermesztésre alkalmas területek nagy része a hegyoldalakon található mintegy 2150 hektáron.

A borvidék legelterjedtebb bora a szürkebarát, azonban a borvidék jellemző szőlőfajtái közé tartozik a kékfrankos, a merlot, a cabernet franc, a cabernet sauvignon, a syrah, a pinot noir, a chardonnay és a sauvignon blanc is. Ezekből a szőlőfajtákból készülnek kiváló minőségű vörös- és fehérborok. A borvidék borai közül a legismertebbek a Csopaki Olaszrizling, a Balatonfüredi Kéknyelű és a Balatonfüredi Olaszrizling. A borvidék boraihoz általában halakat, tenger gyümölcseit, fehér húsokat és zöldségeket ajánlanak.

A borvidék múltja

A Balatonfüred-Csopak borvidék története gazdag és hosszú múltra tekint vissza, Magyarország egyik kiemelkedő minőségi borvidéke, ahol a szőlő- és bortermelés mintegy kétezer éves múltra tekint vissza. Már a kelták is szűrtek bort ezen a tájon, de a szőlőművelés igazán a római korban vált uralkodóvá és azután is folytonosan követhető a fejlődése. 

A környék szőlő-művelésének első írásos emlékei egyben a magyar szőlőművelés kezdeteiről is tanúskodnak. Egy 1082-ből származó hiteles okmány szerint Veszprém püspöke Csopakon szőlőbirtokkal rendelkezett. A 13. században már a mai Balatonfüred teljes területe a tihanyi apátok tulajdonában volt. A XIX. század nagy filoxéra járványa a Balatonfelvidéki-borvidék szőlőültetvényeit elpusztította, mely után hatalmas hittel új fajokat telepítettek be a szőlősgazdák.

A legismertebb balatonfürdei-csopaki borászatok

A Feind Pincészet Balatonfőkajáron található és 1993-től foglalkoznak szőlőtermesztéssel és bortermeléssel. A pincészet mintegy 150 hektárnyi területen gazdálkodik és több mint 20 féle bort készít. Borászatukat Feind Lajos alapította 1995-ben, amikor a Balaton partján 14 hektár szőlőt vásárolt. Innen indult a szőlőgazdálkodás és ezt vitte tovább a borászat irányába.A szőlőültetvények legnagyobb része Balatonfőkajáron az Öreg-hegyen található, ezen kívül Balatonvilágoson, Balatonaligán és Balatonfüreden is vannak területeink, tehát minden ültetvényünk a Balatonfüred-Csopaki borvidékhez tartozik. A pincészet borai több díjat is nyertek, legbüszkébbek a 2018-as Decanter World Wine Awards-on a elért aranyérem a Feind Chardonnay 2016-os évjárattal.

A Figula Pincészet egy balatonfüredi családi borászat, ahol jelenleg 30 hektáron gazdálkodnak és mutatják be a borvidék sokszínűségét. A jelenleg harminc hektáros birtokon – a klasszikus értelemben vett terroir gazdálkodás szellemében – a dűlők termését külön kezelve, szigorú hozamkorlátozással dolgozva mutatják be a borvidék sokszínűségét. Megfigyelés, tapasztalat és tradíció alakította ki a borvidék jellegzetes dűlőit az évszázadok során, hiszen nincs köztük két egyforma, más és más talajszerkezet, külső környezet, vízellátás és klimatikus viszonyok jellemzik a tájat, teszik „sokízűvé” az itteni borokat. Legfontosabb díjaik az utóbbi évekből:

  • 2019 - London, Decanter World Wine Awards – Öreghegy Olaszrizling 2017 – ezüstérem
  • 2022 - Berliner Wine Trophy – Cabernet Franc 2017 és Hetedik Olaszrizling 2018 aranyérem
  • 2022 - Figula Mihály " Év Bortermelője" (MBA) Magyarországon

A Szent Donát Pincészet borait a Balaton-felvidéki borvidék egyik legszebb területén, Csopakon állítják elő. A tulajdonos Kovács család a mai birtok alapjait 1994-ben rakta le, de a felmenők szőlővel és borral való kapcsolata jóval korábbi eredetű. A család apai ága közel kétszáz éve csopaki, míg anyai ágon a Káli-medencéhez kötődik. A teljes birtokuk ökológiai művelés alatt áll, amit maguk végeznek. Kizárólag kézi szüretet alkalmaznak, a szőlőt ládákba gyűjtve szállítják. A pincészet boraiból többféle díjat is nyertek már, például a 2019-es Decanter World Wine Awards-on a Szent Donát Olaszrizling 2018-as évjáratát aranyéremmel jutalmazták.